Rolpak - Producent przypraw i bakalii Zmień język/change language  
  Przyprawy i bakalie Świat bakalii i przypraw  
 
O firmie
Bakalie
Przyprawy
Oferta
Nowoci
Kontakt
 
 

Czy wiesz że…?

Historia egzotycznych przypraw obfituje w prawdziwie dramatyczne wydarzenia, podczas których do głosu dochodziły: żądza bogactwa, okrucieństwo, przemoc, ludzkie poniżenie.
Przypuszcza się, że już w epoce kamienia ludzie odkryli, że pewne owoce i liście nadają się do tego, aby poprawić nimi smak spożywanej dziczyzny.
Jednakże samodzielna tradycja przyprawiania potraw rozwinęła się znacznie póĹşniej. Było to ok. 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii, a także w starożytnej Persji, Egipcie, Indiach i w Chinach. Drogami lądowymi i wodnymi przewozili Arabowie takie przyprawy jak pieprz i cynamon do składów Arabii, skąd zaopatrywano póĹşniej Europę Południową i Środkową. Przez wiele wieków arabskim kupcom udawało się utrzymywać monopol na handel przyprawami, który został jednak póĹşniej przełamany przez Rzymian. Spożycie przypraw przez Rzymian wzrosło do niebywałych rozmiarów i to zainteresowanie nimi udzieliło się wkrótce całej Europie, gdy w czasie wypraw krzyżowych Europejczycy zetknęli się ze wschodnimi zwyczajami kulinarnymi.
Przez wieki trwały walki krajów europejskich, zwłaszcza Hiszpanii, Portugalii, Anglii i Holandii o dominujący udział w posiadaniu terytoriów z uprawami najpopularniejszych przypraw. Ich posiadanie gwarantowało bowiem prawdziwe bogactwo.
Dzisiaj żaden kraj nie posiada monopolu na handel przyprawami. Większość roślin przyprawowych od dawna rośnie nie tylko na pierwotnych obszarach upraw, ale również w wielu innych miejscach na świecie, gdzie klimat i warunki glebowe są dla nich sprzyjające.


PARĘ DOBRYCH RAD:

 

1.Suszone zioła i przyprawy należy przechowywać w szczelnie zamykanych opakowaniach,
w suchym , przewiewnym i ciemnym miejscu. Wtedy długo zachowują swoje
właściwości.
2. Przyprawy i zioła najlepiej dodawać do potrawy pod koniec gotowania. Wtedy potrawa
będzie miała najsilniejszy zapach. Jeśli chodzi o pieprz i imbir , to można je dodać w
połowie gotowania, bo te przyprawy potrzebują trochę więcej czasu, aby uwolnić swój
aromat.

I PAMIĘTAJ !

Dodawaj ich jak najwięcej do potraw i posypuj nimi dania. Efektem będzie nie tylko smaczniejsze jedzenie, ale też ładniejsza cera i włosy oraz lepsza przemiana materii.
A wszystko to za sprawą olejków eterycznych, które stymulują wiele funkcji naszego organizmu. Przyspieszając przemianę materii, powodują, że szybciej chudniemy. A poprawiając krążenie krwi, nie tylko dodają nam energii i ujmują lat, ale także zapewniają cerze świeżość.
 

 
  producent przypraw producent bakalii wszelkie prawa zastrzeone